سرخط خبرها
خانه / عمومی رشته ها / دانلود رودكي و صائب تبريزي

دانلود رودكي و صائب تبريزي

ببینید ::

رودكي و صائب تبريزي

رودكي-و-صائب-تبريزيتحقيق رودكي و صائب تبريزي
 متشکل از ۲۷ صفحه ، در قالب word  قابل ويرايش و اماده پرينت

بخشی از محتوا ::
ابوعبدالله جعفر بن محمد رودكي در يكي از روستاهاي ناحية كوهستاني رودك سمرقند زاده شد. تولد او را ميانة سالهاي ۲۵۰ تا ۲۶۰ هجري قمري (۸۶۵ تا ۸۷۵ ميلادي) تخمين زده اند. امروز قريب به هزار و صد سال از تولد اين شاعر نامور زبان فارسي مي گذرد.
رودكي در دوراني مي زيست كه پادشاهان ساماني به شاعران و نويسندگان و دانشمندان ارج مي گذاشتند. و در دورۀ امير اسماعيل ساماني بود كه بخارا مركزيت علمي و ادبي مهمتري يافت و شاعران بسياري مجال سخن پروري يافتند. به اين جهات است كه دورۀ سامانيان را دورۀ اوج شكوفايي زبان فارسي مي دانند.
عوفي از دانشمندان سدۀ ششم و هفتم در لباب الالباب دربارۀ رودكي چنين مي نويسد : «… چنان ذكي و تيز قلم بود كه در هشت سالگي قرآن تمامت حفظ كرد و قرآن بياموخت و شعر گفتن گرفت و معاني دقيق مي گفت، چنانكه خلق بر وي اقبال نمودند و رغبت او زيادت شد و او را آفريدگار تعالي آوازي خوش و صوتي دلكش داده بود …»
در شعرهاي باقي مانده از رودكي سي و پنج وزن متفاوت و گوناگون ديده مي شود. پيچيدگي در شعر او وجود ندارد. خردگرايي، دانش دوستي، بي اعتبار دانستن جهان از مضامين سروده هاي رودكي است.
به اعتقاد دكتر شفيعي كدكني :« رودكي نمايندۀ كامل و تمام عيار دورۀ ساماني و بر روي هم اسلوب شاعري قرن چهارم است. خيال شاعرانه در ديوان او بيش و كم در قلمرو عناصر طبيعت سير مي كند و آنگاه كه از نفس طبيعت سخن مي گويد او را بيشتر با انسان و طبيعت جاندار مي سنجد و از اين روي… تصويرهاي شعر او متحرك و جاندار و زنده است.»
در مورد آثار باقي مانده از رودكي هنوز بحث است. رشيدي سمرقندي، از شاعران نامدار قرن ششم گفته است :
شعر او را برشمردم سيزده ره صد هزار
                    هم فزون آيد اگر چونانكه بايد بشمري
به استناد يان بيت مجموعه اشعار رودكي به صد هزار يا يك ميليون و سيصد هزار مي رسد. عوفي هم در لباب الالباب مي گويد كه : «اشعار او به صد دفتر برآمده  است.» دريغا كه از آثار ماندگار اين شاعر برجسته شعر فارسي تا امروز بيش از پانصد و پنجاه بيت بدست نيامده است.
در مورد نابينايي رودكي بسيار گفته و نوشته اند. دانشمندان روسيه گور رودكي را يافته و از بقاياي بجا مانده از رودكي به اين نتيجه رسيده اند كه : ۱- رودكي در سنين بالاي هشتاد در گذشته ۲- كور مادرزاده نبوده بلكه در پايان عمر او را كور كرده اند. ۳- برخي از استخوانهاي بدن او را شكسته بودند. محققان حدس مي زنند كه شايد يكي  از علتهاي كور شدن او در روزگار پيري گرايش وي به مذهب اسماعيلي باشد.

دانلود فایل

دسته :: عمومی رشته ها

تگ ها :: تحقيق رودكي و صائب تبريزي

درباره ی irko@farko

همچنین ببینید

دانلود حافظ

ببینید :: حافظ تحقيق حافظ متشکل از ۳۳ صفحه ، در قالب word  قابل ويرايش و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *