سرخط خبرها
خانه / عمومی رشته ها / دانلود خسرو و شيرين

دانلود خسرو و شيرين

ببینید ::

خسرو و شيرين

خسرو-و-شيرينتحقيق خسرو و شيرين
متشکل از ۶ صفحه ، در قالب word  قابل ويرايش و اماده پرينت

بخشی از محتوا ::

خسروپرويز فرزند هرمز و نوه پسري انوشيراوان ساساني همنشين خاصي بنام شاپور داشت كه جهانديده و بسيار باتجربه بود. روزي خسرو به او دستور مي‌دهد كه برايم از آنچه مي‌داني سخن بگو. شاپور از سرزمين ارمنستان گفت و از اينكه زني در آنجا فرمانروايي مي كند بنام مهين بانو كه او برادرزاده‌اي شيرين نام دارد به نهايت حسن و زيبايي. خسرو از اين توصيف باشكوه آشفته شد. او با شنيدن وصف شيرين دل در گرو عشق او مي‌گذارد و از شاپور مي‌خواهد به هر نحوي شده شيرين را به نزد او آورد. شاپور قول مي‌دهد كه شيرين را بيابد و رو به ارمنستان مي‌كند.
شاپور در ميان راه به ديري فرود مي‌آيد در آنجا از صاحبان دير نشاني شيرين را مي‌گيرد تصوير خسرو را بي كم و كاست بر كاغذي نقش مي‌كند و در باغ قصر بر شاخة درختي مي‌چسباند. شيرين عكس را مي‌بيند و شيفتة جمال آن مي‌شود شاپور تا سه مرتبه اين كار را تكرار مي‌كند تا اينكه شيرين دستور مي‌دهد كه در كمين بنشينند و عامل اين كار را بيابند.
هنگاميكه شاپور خود را به او نشان مي‌دهد، شيرين راز شيفتگي (دلدلدگي) خود را با او در ميان مي‌نهد و شاپور شروع به توصيف خسرو مي‌كند و حسن و جمال او را برايش مي‌گويد. شرين از مهين بانو مي‌خواهد كه فردا با اسب خود «شبديز» به نخجيرگاه برود. مهين بانو رضايت مي‌دهد و فرداي آن روز شيرين به نخجير مي‌رود شيرين از از ميان آنان مي‌گريزد و رو سوي قصر خسرو مي‌كند. از طرفي بدخواهان خسرو بنام او كه هنوز با پادشاهي نرسيده بود سكه مي‌زنند و به شهرها مي فرستند و با اين كار هرمز را نسبت به خسرو بدگمان ميكنند.
هرمز به فكر زندان درافكندن خسرو مي‌افتد كه بزرگي خسرو را نيت پدر آگاه مي‌كند و مصلحت مي‌بيند كه مدتي از كشور دور باشد و خسرو به سوي ارمنستان مي‌رود.
شيرين به قصر خسرو مي‌رسد و خسرو را در آنجا نمي‌يابد زيبارويان قصر خسرو كه از زيبايي شيرين به رشك مي‌آينمد از بنايي مي‌خواهد كه قصري دورافتاده و دلگير در محلي بد آب و هوا بسازد و شيرين با چند كنيز به قصر جديد كه مانند زندان بود مي‌رود و چشم به راه خسرو مي‌نشيند. در همين زمان هرمز چشم از جهان فرو مي‌بندد و خسرو بر تخت مي‌نشيند و هنگاميكه از نگهبانان قصر سراغ شيرين را مي گيرد مي گويند شاپور او را با خود به ارمنستان برده است.
دانلود فایل

دسته :: عمومی رشته ها

تگ ها :: تحقيق خسرو و شيرين

درباره ی irko@farko

همچنین ببینید

دانلود حافظ

ببینید :: حافظ تحقيق حافظ متشکل از ۳۳ صفحه ، در قالب word  قابل ويرايش و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *